RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN
UNIT 1
Tarikh/
Hari :
19 Oktober 2012 Masa
: 8.20 – 9.20
Kelas : 4
Bakawali Bil. Pelajar : 43
orang
M/ Pel : Bahasa Melayu
Tema : Keluargaku Sayang
Tajuk : Keluarga bahagia
Objektif
: Pada akhir pembelajaran murid akan dapat:
1.
Mengetahui
kata panggilan untuk bapa / ibu saudara.
2.
Menyenaraikan
panggilan bapa / ibu saudara ( Mak Long/Pak Long)
3. Membuat
ayat perintah, larangan, dan ayat seru yang sering disebut di
rumah.
Pengetahuan
Sedia Ada : Murid mengetahui setiap orang ada keluarga sendiri.
Konsep
: Konsep kekeluargaan dan istilah panggilan dalam
keluarga.
Bahan
: 1. Lagu “Keluarga bahagia”
2. Gambar
Keluarga
3. Kad
perkataan
4. Lembaran kerja
Nilai
: 1. Bekerjasama dalam setiap tugasan yang diberi.
2. Murid menggunakan bahasa sopan dalam
perbualan.
Kemahiran
: 1. Menyenaraikan ayat perintah yang biasa digunakan
di
rumah
2. Membina 5 ayat perintah daripada kata perintah
yang
disenaraikan.
|
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
Pembelajaran
|
Catatan
|
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
|
Set Induksi
|
Lagu
”Keluarga Bahagia
Gambar
tunggal
Keluarga
bahagia
|
1.
Guru menyoal murid berdasarkan lagu yang diperdengarkan.
2.
Mencungkil idea murid dengan menyoal
berpandukan
gambar tunggal
sebuah
keluarga yang ditunjukkan oleh guru di depan kelas.
|
1. Murid yang mengetahui lagu tersebut
menyanyi bersama dengan iringan radio.
2. Murid memberi respon terhadap soalan yang
diberikan oleh guru.
3. Murid berasa seronok dengan pengetahuan
sedia ada mereka
|
Teknik:
Penyoalan
secara kelas tentang lagu dan gambar keluarga
Contoh:
1. Berapa orang ahli keluarga yang terdapat
dalam gambar ini?
|
|
Perkembangan
1
(20 minit)
|
Lisan:
Perbualan
2 orang murid tentang ahli keluarga mereka.
Panggilan
gelaran ahli keluarga:
Pak
Long
Mak
Long
Pak
Ngah
Mak
Usu
|
1. Guru menunjukkan petikan cerita ”Keluarga
Bahagia” dalam buku teks
2. Guru meminta 2 orang murid ke depan untuk
melakonkan dialog yang terdapat dalam teks.
3. Guru meminta murid berbincang tentang
keluarga masing-masing.
Debriefing:
Murid
yang telah menguasai maju ke fasa applikasi sementara yang masih keliru
diberi penerangan oleh guru dalam kumpulan kecil.
|
1. Murid membaca petikan secara senyap.
2. Dua
orang murid melakonkan dialog.
3. Murid dibahagikan kepada dua kumpulan.
4. Murid diminta berbincang dan berlatih dalam
kumpulan untuk berbual di depan
kelas.
5. Murid mempersembahkan perbualan mereka di
depan kelas.
Aktiviti
Pemulihan:
Murid
yang lemah diberi penerangan dalam kumpulan yang kecil dan diminta menonton
perbualan rakan mereka di depan kelas.
|
Strategi
/ Teknik:
Simulasi-perbualan
latar belakang keluarga masing-masing.
Nilai
murni:
Kerjasama
dalam kumpulan sewaktu perbincangan.
|
|
Perkembangan
2
(20 minit)
|
1. Contoh Ayat Perintah:
Usah
pergi
ke sungai yang dalam airnya.
|
1. Guru menunjukkan contoh Ayat Perintah.
2.Guru
meminta murid membina 5 atau lebih ayat perintah yang selalu digunakan di
rumah.
3.
Guru meminta murid menjawab teguran dengan sopan.
|
1. Murid membina ayat berdasarkan perkataan
yang ditunjukkan dalam kumpulan.
2. Murid membaca ayat yang mereka bina.
3. Murid memberi jawapan bagi setiap
teguran.
|
Strategi:
Perbincangan
dalam kumpulan diikuti persembahan dapatan hasil pembelajaran.
|
|
Penutup
(10 minit)
|
Peranan
setiap ahli keluarga untuk mewujudkan keluarga bahagia.
Anak-patuh
peraturan.
Kerjasama
di rumah
Sikap
tolak ansur.
|
1.
Kuiz pendek dengan mengisi tempat kosong dengan jawapan yang betul.
2.Guru
menyelesaikan masalah kekeliruan murid.
3.Guru
meminta
murid
membuat ayat berpandukan perkataan yang diberi ke dalam buku tulis.
|
1. Murid menjawab soalan yang diberikan di
dalam lembaran kerja.
2.
Murid membacakan jawapan mereka.
3. Murid membuat ayat di dalam buku tulis.
|
Strategi:
Penyoalan
keseluruhan kelas menggunakan lembaran kerja.
|
No comments:
Post a Comment